0 532 450 7514
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

NİTEL TEKNİKLER

09 Eylül 2019
106 kez görüntülendi
NİTEL TEKNİKLER

Nitel yöntemler veri yapısı itibariyle anlatımsaldır. Nitel yöntemlerde amaç çıkarım yapmaktan ziyade olgunun derinlemesine yorumlanmasıdır.

 

 

1- Söylem Analizi

 

 

 

 

 

 

Özellikle algı, medya çalışmalarında sıklıkla kullanılan bu yöntemin ileri gelen teorisyeni Van Dijk, eleştirel söylem analizi modelini kurmuştur.

2-İçerik Analizi

Belirli parametrelerle kurulan kodlama cetveliyle hedef içerikleri bir analize sokma işlemine denilir. Bu teknik de konuya ilişkin farklı yelpazelerden kaynakları bir arada kullanmaya imkan tanır.

3-Vaka Analizi

Çalışmanızı conseptual bir görüntüden kurtarmak için kullanılacak verimli bir tekniktir. Konuya ilişkin örnekleri ortaya koyarak belirli bir sıralama ile analiz etmektir.

4-Mülakat Analizi

Oluşturulmuş yapılandırılmış formları hedef kitle üzerinde uygulayarak elde edilen verilerin aynılık ve farklılıklarının tespit edilmesidir.

*Nitel yöntemlerde bazı özel çalışmalarda metodoloji çeşitlendirilebilir. Hem mülakat hem söylem analizi yapılabilirken, Vaka üzerinden içerik analizi de kurgulanabilir.

Siz değerli öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu nitel analiz hizmetinin verilebilmesi için ilk adım olan hizmet planını aşağıdan doldurabilirsiniz. (Süreci merak ediyorsanız Nasıl Çalışıyoruz? Butonuna dönebilirsiniz)

WhatsApp chat