Hipotez Akademi - Tez Yadırma, Tez Danışmanlık, Parayla Tez Yazdırma

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Literatür Taraması

Tez yazım sürecinin en önemli ve zor aşamalarından birisi literatür taramasının yapıldığı aşamadır. Hiptez Akademi olarak “Literatür Taraması Nasıl Yapılır?” adlı bu makaleyle birlikte yukarıda bahsettiğimiz önemli ve zorlu aşamanızda siz değerli öğrencilerin yanında olmak istedik.

Literatür taraması bir nevi tez konunuzun haritasının çıkarılması işlemidir. Tez konunuzun daha önce çalışılıp çalışmadığı, çalışıldıysa hangi açılardan ele alındığı ve hangi yöntemle yapışdığı sorularına cevap alacağınız aşama literatür taraması aşamasıdır.  

Literatür taraması yaparken dikket etmeniz kritik hususlar  vardır. Bu hususları sizler için açıklamak gerekirse;

LİTERATÜR TARAMASI
LİTERATÜR TARAMASI

 

Literatür Taraması Aşamaları

Araştırma Sorusu ve Anahtar Kelime

Literatür taramasına başlarken başlın belirlenmeli ve bu başlık doğrultusunda konunun hangi kapsamda ele alınacağı belirlenmelidir.

Tarama Araçlarının Belirlenmesi ve Plana Dahil Edilmesi

Seçilen konu doğrultusunda hangi kaynakların kullanılacağı saptanmalı, saptanan kaynaklara erişme durumunun incelenmesi gerkemektedir. Bütün bu sürecin bir plan kapsamında yürütülmesi gerkemektedir. 

Taramanın Sınıflandırılması

Çalışma sorusuyla alakalı türlü alt başlıklar meydana getirilerek sınıflandırma yapılması gerkemektedir. Böylelikle ulaşılan kaynakların karşılaştırılması ve birbiriyle ilişkisinin kurulması mümkün olabilmektedir.

Literatür taramasının sonuçlandırılması

Tamamlanan taramaya bir sonuç bölümü yazılması gerkemektedir. Bahsi geçen sonuçta araştırma sorusuyla alakalı kaynakların bilgilere yer verilmesi bu kaynakların eleştirel ve analitik bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerkemektedir. 

Literatür taraması yapmanız için gereken her detay ve ipucunu sizlerle paylaştık yine de tüm bunları sizin yerinize yapmamız için; BİZİ İŞE ALIN!

İçindekiler