Hipotez Akademi - Tez Yadırma, Tez Danışmanlık, Parayla Tez Yazdırma

Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Tez Yazmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez yazım sürecinin üzerinde en çok dikkat edilmesi gereken aşamalarından biri başlangıç aşamasıdır. Hem yazacağınız tezin niteliği hem de tez yazım sürecinde zorlanmamanız açısından tez yazmaya başlama aşaması oldukça önemlidir. Hipotez Akademi olarak “Tez Yazmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı bu yazıyla birlikte siz değerli öğrencilere birkaç öneride bulunacağız. 

Tez yazmaya başlarken dikkat etmeniz gereken üç madde bulunmaktadır. Bu üç madde de konunuzla ilgilidir.

Tez Yazmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tez Yazmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

1. Tez Konunuzun Problemi

Bilimsel eser olma niteliği taşıyan tezlerin yapıları gereği bir problemi olması gerekmektedir. Seçtiğiniz tez konusu bir problem barındırmıyorsa bu tezi neden yaptığınızı sorgulayabilirler. O yüzden ilk olarak bir problem belirleyip tez konunuzu bu problem üzerinden belirlemelisiniz.

 

2. Kaynak Derinliği

Başlangıçta yeterince araştırma yapmadan seçtiğiniz konuya dair literatürde yeterince kaynak bulunmaması sizi sonraki süreçlerde tahmin edemeyeceğiniz kadar güç bir duruma sokabilecektir bu nedenle tez konunuzu belirlemeden önce kaynak araştırması yapmanız gerekmektedir. Aşağıda kaynak araştırması yapabileceğiniz adresleri görebilirsiniz.

 

3. Tez Konusu Daraltma

Tez konunuzun gereğinden fazla geniş veya gereğinde fazla dar olmaması gerkemektedir. Tezinizi konunuza göre zaman, mekan veya alan gibi hususlar üzerinden darltmanız gerkemektedir. 

Geniş Tez Konusu (Önerilmeyen)

Daraltılmış Tez Konusu Önerilen

Osmanlı İmparatırluğu ve Macaristan İmparatorluğu Arasındaki İlişkiler

Fatih Sultan Mehmet Döneminde Osmanlı İmparatorluğu ve Macaristan Arasındaki Ticari İlişkiler

Tez yazmaya başlarken dikkat etmeniz gereken en önemli mevzu yukarıda bahsettiğimiz üzere tez konunuzla ilgilidir. Bu sebeple tez yazım süreciniz en başında olan öğrencilere önerimiz: DENEYİMLİ, ANA DİLİNİ KONUŞAN AKADEMİK PROFESYONELLERDEN YARDIM ALIN!

 

İçindekiler